Wyłuszczenie mięśniaka polega na usunięciu wyłącznic guza lub guzów, a więc części macicy istotnie schorzałych. Ponieważ jednak mięśniaki występują często w liczbie mnogiej, a maleńkie guzy można łatwo przeoczyć, trzeba się zawsze liczyć przy zastosowaniu tej metody operacyjnej z możliwością naw’rotu schorzenia i z koniecznością powtórnego zabiegu w przyszłości, w warunkach znacznie niekiedy gorszych.
Wyłuszczenie mięśniaka wykonuje się w zasadzie drogą brzuszną, ale w pewnych przypadkach można usunąć guz także przez pochwę. Odnosi się to przede wszystkim do mięśniaków gnijących, które mogłyby narazić chorą na ciężkie zapalenie otrzewnej w razie zastosowania drogi brzusznej.
Nie zawsze jest rzeczą możliwą rozstrzygnąć, Czy zabieg operacyjny skończy się tylko na wyluszczeniu albo wycięciu mięśniaka. Dlatego nie należy chorej przed operacją obiecywać, że macica zostanie w każdym razie zachowana, ale pouczyć ją dokładnie o możliwościach zabiegu oraz o ewentualnych jego następstwach (braku miesiączek, niepłodności).
Na ogół w przypadkach mięśniaków podsurowiczych lub śródściennych u osób młodych zabieg operacyjny powinien ograniczyć się tylko do wyłuszczenia guza. Musimy jednak nabrać przekonania, że obok niego nie ma innych nowotworów i że warunki gojenia się rany po wyłuszczeniu mięśniaka są korzystne. Jeśli jednak chodzi o osoby starsze, liczące więcej niż czterdzieści lat, metodą z wyboru będzie nadpochwowe odcięcie trzonu macicy.