Naświetlanie lampą kwarcową w liszaju

Naświetlanie lampą kwarcową jest wskazane w krzywicy, niedokrwistości, w stanach osłabienia ogólnego, w okresie rekonwalescencji i w ogóle tam, gdzie konieczne jest wzmożenie sił obronnych ustroju dziecięcego, z wyłączeniem zakażeń gruźliczych, zwłaszcza czynnych.

Technika naświetlań lampą kwarcową jest następująca: dziecko powinno być obnażone i znajdować się w pokoju dostatecznie ogrzanym. Na oczy należy nałożyć ciemne okulary, (dobrze ochraniające przed promieniami pozafiołkowymi. Lampę ustawiamy w odległości 1 m od dziecka, a naświetlać możemy w trojaki sposób:

– 1. Zaczynamy od minuty i codziennie iprzez 7 dni przedłużamy czas naświetlania (z iprzodu i z tyłu). Następnie zarządzamy przerwę dwudniową, po czym naświetlamy w dalszym ciągu już co drugi dzień, przedłużając czas naświetlania każdorazowo o 2 minuty, dochodząc w ten sposób do 2-0 minut (łącznego z obydwu stron — 4-0 minut). Ten sposób naświetlania zalecamy u małych dzieci.

– 2. Zaczynamy od 2 minut z każdej strony (czyli łącznie 4 minuty) i co drugi dzień zwiększamy czas naświetlania o 2 minuty, dochodząc w ten sposób do 2-0-minutowego (łącznie 4-0) naświetlania. Jest to dobry sposób naświetlania dla dzieci starszych, chociaż równie dobry dla dzieci małych.

– 3. Zaczynamy również od 2 minut i zwiększając co drugi dzień o 2 minuty dochodzimy do 1-0 minut. Następnie w dalszym ciągu naświetlamy tylko 2 razy w tygodniu po 1-0 minut, i to przez okres nawet kilku miesięcy. Ten sposób stosujemy wszędzie tam, gdzie chodzi o przedłużone działanie promieni pozafiołkowych. Szczególne znaczenie ma ono w zapobieganiu krzywicy, zwłaszcza w całym okresie późnojesien- nym i zimowym.

Wskazane jest skojarzenie naświetlania promieniami pozafiołkowymi (lampą kwarcową) z promieniami podczerwonymi (lampą Sollux). Takie zespolenie naświetlania upodabnia je do naświetlania naturalnego, tj. słońcem.

Działanie naświetlań, tak słońcem jak i lampą kwarcową, możemy spotęgować kąpielami solankowymi w uzdrowiskach, morskimi, jak również kąpielami solankowymi przeprowadzanymi w domu. Dodatni wpływ kąpieli solankowych polega na tym, że skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie promieni pozafiołkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie – medycyna
Zobacz