Zwyrodniene krążka międzykręgowego

W przypadku uprzedniego zwyrodnienia krążka międzykręgowego istnieją wszelkie dane do wystąpienia ostrych objawów chorobowych i nierzadko właśnie w tym okresie dochodzi po raz pierwszy do wystąpienia bólów krzyża na skutek uszkodzenia pierścienia włóknistego.

Ponieważ leczenie ostrych bólów krzyża w drugiej połowie ciąży jest bardzo utrudnione, objawy chorobowe ustępują bardzo powoli. Jakkolwiek wskazane jest zawsze ograniczenie aktywności ruchowej, to ciężar macicy wywiera na kręgosłup w odcinku lędźwiowym tak duże obciążenie, że nawet leżenie w łóżku przez większą część dnia nie powoduje odciążenia chorego odcinka kręgosłupa. Unieruchomienie kręgosłupa w gorsecie gipsowym nie wchodzi w rachubę, w gorsecie ortopedycznym jest niepraktyczne.

Wskazane jest właściwie stałe przebywanie w łóżku w przypadku silnych dolegliwości leżenie w łóżku jest jedynym możliwym sposobem leczenia (często ciężarna musi spędzać w łóżku ostatnie 3-4 miesiące ciąży).

W większości przypadków ostre dolegliwości bólowe ustają po porodzie. Nie oznacza to jednak, że ustał proces chorobowy krążka i z czasem choroba przyjmuje normalny przebieg.

Bóle pochodzenia urazowego. Wbrew powszechnemu mniemaniu wszelkiego rodzaju skręcenia i urazy kręgosłupa w odcinku lędźwiowym wyjątkowo rzadko mogą powodować silne i przewlekłe bóle krzyża oraz nerwoból kulszowy.

Także złamania kompresyjne kręgosłupa podobnie rzadko doprowadzają do bólów krzyża mimo wyraźnych niekiedy zmian radiologicznych (dzieje się tak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie – medycyna
Tagi