Salpingografia część 3

W razie obecności w zatoce Douglasa płynu surowiczego pacjentka pozostaje nadal pod opieką lekarza, który przeprowadza odpowiednie leczenie zachowawcze. Wydobycie przy nakłuciu sklepienia pochwy płynu surowiczego zdarzać się może w razie obecności torbieli jajnikowych z surowiczą treścią, zapalenia surowiczego jajowodu lub torbieli przyjajnikowej. Zdarzać się może jednak także w starych krwistkach, których treść może mieć wygląd prawie przejrzystego płynu. W ostatnim przypadku badanie mikroskopowe wykaże jednak pozostałości po krwotoku..

Nakłucie próbne przez powłoki nie ma w ginekologii większego zastosowania. Dokonuje się go celem wypuszczenia nagromadzonej w jamie otrzewnowej większej ilości płynu surowiczego (tuberculosis peritonei). Ponieważ w takich przypadkach otwarcie jamy brzusznej ma pewne znaczenie lecznicze – ze względu na na-

– 100 świetlenie otrzewnej – uciekamy się zazwyczaj do wypuszczenia wolnego płynu przez nacięcie powłok na pewnej przestrzeni i następowe ich zeszycie.

– p) Próbne otwarcie jamy brzusznej. Nie stanowi ono osobnej metody rozpoznawania schorzenia ginekologicznego, jakby można wnosić z samej nazwy. Traktować je trzeba raczej jako środek leczniczy i rozpoznawczy zarazem – w przypadkach wyjątkowych, kiedy po dokładnym rozważeniu wszelkich możliwości otwarcie jamy brzusznej przedstawia jakieś korzyści.

– r) Badanie bakteriologiczne. Stwierdzenie upławów z narządów rodnych kobiety pociąga za sobą niejednokrotnie konieczność ich bakteriologicznego zbadania. Chodzi przede wszystkim o uplawy ropne, których powodem bywa często zakażenie rzeżączką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz
Kategorie – medycyna
Zobacz