Metoda domaciczna

Nasienie uzyskane drogą coitus condomatus łub lepiej przez masturbację wprowadza się za pomocą strzykawki Brauna w ilości około i ml do jamy macicy, po odsłonięciu ujścia zewnętrznego kanału szyjki we wziernikach łyżkowych. Wskazane jest uprzednie przemycie pochwy fizjologicznym roztworem soli. Części pochwowej nie należy ściągać kulo- ciągiem, aby uniknąć domieszki krwi wskutek jej skaleczenia.

Po wprowadzeniu nasienia do macicy pacjentka powinna pozostać przez pewien czas w położeniu na wznak, z wysoko uniesionymi pośladkami. Najodpo- wiedniejszym do wykonania zabiegu jest czas między io-15 dniem po miesiączce, gdyż na ten właśnie okres przypada jajeczkowanie.

Metoda' dopochwowa nie przedstawia żadnych trudności technicznych. Polega ona na wprowadzeniu cieczy nasiennej we wziernikach łyżkowych do tylnego sklepienia pochwy. Zaleca się stosowanie jej w przypadkach, kiedy nie stwierdzamy u kobiety żadnych zmian anatomicznych utrudniających zapłodnienie (płaskie sklepienie pochwy, zwężenie kanału szyjki macicznej itp.), a kiedy prawidłowy stosunek płciowy nie może się odbyć z winy mężczyzny.

Metoda domaciczna wskazana jest natomiast w tych wszystkich przypadkach, kiedy ilość cieczy nasiennej jest niewielka, plemników w niej mało i kiedy nie wykazują one prawidłowej ruchliwości. W razie stwierdzenia u kobiety patologicznych zmian w pochwie, na sromie i na części pochwowej, które mogą utrudnić zapłodnienie, metoda domaciczna jest jedynie celowa. W razie ujemnego wyniku należy zabieg powtórzyć, przy czym jednak w przypadkach zastosowania metody doma- cicznej dokonać tego można dopiero w następnym okresie między miesiączkowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz
    System reklamy Test
Kategorie – medycyna
Zobacz