Niedomogę trzustki określa się

Rozpoznanie ustala się na podstawie charakterystycznych objawów chorobowych oraz na podstawie biochemicznych badań laboratoryjnych. Główne badania mają na celu stwierdzenie objawów niedomogi trzustki oraz zwiększonej zawartości elektrolitów w pocie.

Niedomogę trzustki określa się na podstawie badania treści dwunastnicy, otrzymanej drogą sondowania. W treści tej stwierdza się zupełny brak trypsyny i lipazy oraz znacznie zmniejszoną ilość diastazy. Wydolność trzustki można też badać drogą pośrednią przez stwierdzenie obecności trypsyny w kale za pomocą tzw. testu filmowego według

Shwachmana. Badanie zawartości elektrolitów (Na i Cl) w pocie przeprowadza się zwykłymi znanymi metodami chemicznymi. Natomiast szybką orientacyjną metodą określenia zawartości chlorków w pocie jest tzw. próba palcowa (iingeipiint test) według Shwachmana i Ghama. leczenie schorzenia biegunkowe. Krótko mówiąc duża liczba zarazków może być przyczyną ostrego zakaźnego schorzenia przewodu pokarmowego u niemowląt, chociaż podkreślić należy, że zarazki B. coli, Salmonella, Shigella i gronikowce oraz zakażenia wirusowe mają największe znaczenie patogenetyczne.

W etiologii ostrego schorzenia zakaźnego przewodu pokarmowego u niemowląt uwzględnić należy również wpływ środowiska wewnętrznego, jak i zewnętrznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz
Kategorie – medycyna
Zobacz