Przyczyny powstawania przepukliny w bliźnie pooperacyjnej są różne. Najczęściej jest ona następstwem trudnego gojenia się rany w powłokach brzusznych po zabiegach chirurgicznych połączonych z otwarciem jamy otrzewnowej (ropienie, sączkowanie, krwiaki). Pooperacyjne powikłania, np. wymioty oraz zapalenie oskrzeli i płuc po narkozie, usposabiają do powstawania tego rodzaju i przepuklin, gdyż towarzyszący im kaszel wpływa niekorzystnie na gojenie bądź to rozluźniając założone szwy, bądź powodując ich przerwanie.
Przepukliny w bliznach pooperacyjnych powłok brzusznych mogą dotyczyć albo całego pola blizny, która uległa rozciągnięciu i uwypukleniu, albo też uwypuklenie pokryte od wewnątrz otrzewną dotyczy tylko pewnego miejsca lub pewnych miejsc blizny.
W pierwszym przypadku nie ma właściwie wrót przepuklinowych i worka przepuklinowego. Trzewia i sieć wciskające się do przepukliny są zwykle połączone zrostami z otrzewną ścienną wyścielającą od wewnątrz uwypuklenie blizny. Natomiast w przypadkach, w których przepuklina powstała na ograniczonej przestrzeni, można mówić o wrotach przepuklinowych. Toteż w tych przypadkach uwięźnięcie przepukliny jest możliwe.
Macica może się znaleźć w przepuklinie tylko wyjątkowo, w każdym razie o wiele rzadziej niż ruchomy z natury jajnik. Stanowi ona-jak już wspominano, zawartość przepukliny pachwinowej lub udowej, przy czym jest do nich zwykle wciągnięta przez przydatki lub więzadło szerokie, które zrosły się ze ścianą worka przepuklinowego. Są to w większości przypadków przepukliny wrodzone. W etiologii pępkowych i brzusznych przepuklin macicy zasadniczą rolę odgrywa natomiast poród.
Rozpoznanie w tych przypadkach nie nastręcza trudności, gdyż macica jest narządem wystarczająco dużym i ma charakterystyczny gruszkowaty kształt. Leczenie chirurgiczne polegałoby na nacięciu wrót przepuklinowych, odprowadzeniu macicy i zaszyciu wrót. Jest ono bezwzględnie konieczne, jeśli dojdzie do ciąży w macicy leżącej w przepuklinie, gdyż wzrost jej doprowadza – wcześniej lub później – do objawów uwięźnięcia.