Objawy kosmówczaka

Zjawisko to jest w przypadkach kosmówczaka o wiele częstsze niż w chorobach rakowych macicy. Nowe ogniska nabłoniaka kosmówkowego tworzą zrazu tylko wypuklenie (np. w obrębie sromu lub pochwy), które swą sinawą barwą przypomina krwiaka później wskutek zniszczenia pokrywającego je utkania i przebicia nowotworu na zewnątrz powstają w miejscach tych mniejsze lub większe ubytki, których dno jest pokryte masami rozpadającego się nowotworu. Zarówno tego rodzaju przerzuty, jak i przerzuty na drodze dużego krążenia mogą być nieraz mnogie, zwłaszcza przerzuty do płuc i wątroby.

Przerzuty tworzą nie tylko guzy ortotOpiczne, lecz również i ogniska pierwotne umiejscowione ektopicznie. Objawy kliniczne. Objawy kosmówczaka są w dużym stopniu uzależnione od wielkości guza i utworzonych przez niego przerzutów. Najwcześniejszym objawem, podobnie zresztą jak i w innych rodzajach złośliwych r.owotwotów macicy, są nieregularne krwawienia. Przybierają one bardzo często postać krwotolów. Duże utraty płynnej i czystej krwi tłumaczą się obniżeniem krzepliwości krwi w naczyniach macicy, ponieważ nabłonek kosmówkowy powstrzymuje tworzenie się skrze- pów.Podtym względem krwawienia tóżnią się od krwawień w przebiegu raka macicy, a przypominają raczej krwotoki w zaśniadzie groniastym, w poronieniach lub w przypadku łożyskowego polipa.

Krwawienia występują i znikają nagle. Mogą im niekiedy towarzyszyć bóle odpowiadające skurczom macicy, która stara się usunąć ze swego światła ciało obce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie – medycyna
Zobacz