Rozpoznanie ustala się na podstawie charakterystycznych objawów chorobowych oraz na podstawie biochemicznych badań laboratoryjnych. Główne badania mają na celu stwierdzenie objawów niedomogi trzustki oraz zwiększonej zawartości elektrolitów w pocie.
Niedomogę trzustki określa się na podstawie badania treści dwunastnicy, otrzymanej drogą sondowania. W treści tej stwierdza się zupełny brak trypsyny i lipazy oraz znacznie zmniejszoną ilość diastazy. Wydolność trzustki można też badać drogą pośrednią przez stwierdzenie obecności trypsyny w kale za pomocą tzw. testu filmowego według
Shwachmana. Badanie zawartości elektrolitów (Na i Cl) w pocie przeprowadza się zwykłymi znanymi metodami chemicznymi. Natomiast szybką orientacyjną metodą określenia zawartości chlorków w pocie jest tzw. próba palcowa (iingeipiint test) według Shwachmana i Ghama. leczenie schorzenia biegunkowe. Krótko mówiąc duża liczba zarazków może być przyczyną ostrego zakaźnego schorzenia przewodu pokarmowego u niemowląt, chociaż podkreślić należy, że zarazki B. coli, Salmonella, Shigella i gronikowce oraz zakażenia wirusowe mają największe znaczenie patogenetyczne.
W etiologii ostrego schorzenia zakaźnego przewodu pokarmowego u niemowląt uwzględnić należy również wpływ środowiska wewnętrznego, jak i zewnętrznego.