Przy powierzchownym badaniu przepuklina pochwowa robi wrażenie pochwowego uchyłka prostnicy. Podczas kaszlu uwypukla się, zwłaszcza jeżeli uprzednio odprowadzono ją palcami do sklepienia pochwy. Podrażnienie worka przepuklinowego ręką wywołuje ruchy robaczkowe pętli jelitowych, które można widzieć na powierzchni worka przepuklinowego. Wprowadzając do prostnicy palec można również stwierdzić, że uwypuklający się z tylnej ściany pochwy miękki guz jest tylko częściowo ścianą prostnicy, ponieważ powyżej wypuklonego odcinka tej kiszki znajduje się jeszcze worek przepuklinowy. Zgłębnik wprowadzony do pęcherza moczowego ułatwia odróżnienie przedniej przepukliny pochwowej od pochwowego uchyłka pęcherza.
W rozpoznaniu różnicowym bierze się jeszcze pod uwagę torbiele i guzy pochwy, torbiele przewodu Gartnera oraz przepukliny pachwinowe. Przepukliny pachwinowe są zwykle jednostronne i pokryte na wewnętrznej powierzchni, jeśli zstąpią do wargi większej przez błonę śluzową pochwy, a z boku przez skórę wargi większej. Leczenie przepukliny pochwowej jest chirurgiczne i powinno składać się z trzech zasadniczych etapów:
– 1)wyodrębnienie worka przepuklinowego po nacięciu ściany pochwy jak przy pochwowym uchyłku pęcherza lub prostnicy, odprowadzenie jego zawartości, podwiązanie i odcięcie
– 2)odprowadzenie podwiązanego kikuta worka otrzewnowego do jamy brzusznej
– 3)zamknięcie uchyłka w dnie miednicy od strony pochwy. Brzegi mięśni dźwigających odbyt powinny być zeszyte.
Jeśli przepuklina pochwowa jest powikłana wypadnięciem macicy, zabieg operacyjny polega na usunięciu macicy przez pochwę i operacji przepukliny w jednym czasie. Różnorodność warunków anatomicznych w przebiegu przepukliny pochwowej sprawia jednak, że jednolitego (schematycznego) sposobu postępowania w tych przypadkach podać nie podobna.