UWAGI W SPRAWIE DAWKOWANIA LBA CZĘŚĆ 2

LBA stosowane są z reguły doustnie, ponieważ działanie farmakologiczne pojawia się już w krótkim czasie od doustnego podania (rozdz. 17). Warunki i zasady dożylnego stosowania LBA zostaną omówione na str. 141.

Prichard i Gillam [810] przeprowadzili interesujące doświadczenia, których celem było ustalenie optymalnych dawek propranololu per os. Stosowali oni różne dawki średnie: 52 mg, 104 mg, 207 mg i 417 mg. Chorzy otrzymywali przez 2 tygodnie każdą z tych dawek kolejno. W ten sposób 10-tygodniowa obserwacja chorych pozwoliła określić częstość pojawiania się napadów dusznicowych oraz niezbędne dzienne dawki nitrogliceryny. Ustalono wyraźną zależność między dawką a działaniem farmakologicznym leku fl-adrenolitycznego. Stwierdzono statystycznie znamienną rekuk- cję częstości napadów dusznicowych i spożycia nitrogliceryny w miarę progresywnego zwiększenia dawek.

Autorzy stwierdzili jednocześnie, że podawanie dawki większej od tej, która zwalnia czynność serca do 55-60 skurczów na minutę, znacznie zwiększa częstość i nasilenie działań niepożądanych u chorych i dlatego nie należy sięgać do dużych i maksymalnych dawek LBA.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz
Kategorie – medycyna
Zobacz