W przypadku uprzedniego zwyrodnienia krążka międzykręgowego istnieją wszelkie dane do wystąpienia ostrych objawów chorobowych i nierzadko właśnie w tym okresie dochodzi po raz pierwszy do wystąpienia bólów krzyża na skutek uszkodzenia pierścienia włóknistego.
Ponieważ leczenie ostrych bólów krzyża w drugiej połowie ciąży jest bardzo utrudnione, objawy chorobowe ustępują bardzo powoli. Jakkolwiek wskazane jest zawsze ograniczenie aktywności ruchowej, to ciężar macicy wywiera na kręgosłup w odcinku lędźwiowym tak duże obciążenie, że nawet leżenie w łóżku przez większą część dnia nie powoduje odciążenia chorego odcinka kręgosłupa. Unieruchomienie kręgosłupa w gorsecie gipsowym nie wchodzi w rachubę, w gorsecie ortopedycznym jest niepraktyczne.
Wskazane jest właściwie stałe przebywanie w łóżku w przypadku silnych dolegliwości leżenie w łóżku jest jedynym możliwym sposobem leczenia (często ciężarna musi spędzać w łóżku ostatnie 3-4 miesiące ciąży).
W większości przypadków ostre dolegliwości bólowe ustają po porodzie. Nie oznacza to jednak, że ustał proces chorobowy krążka i z czasem choroba przyjmuje normalny przebieg.
Bóle pochodzenia urazowego. Wbrew powszechnemu mniemaniu wszelkiego rodzaju skręcenia i urazy kręgosłupa w odcinku lędźwiowym wyjątkowo rzadko mogą powodować silne i przewlekłe bóle krzyża oraz nerwoból kulszowy.
Także złamania kompresyjne kręgosłupa podobnie rzadko doprowadzają do bólów krzyża mimo wyraźnych niekiedy zmian radiologicznych (dzieje się tak