Na ogól objawy kliniczne ciąży pozamacicznej uzależnione są od okresu ciąży i od jej stosunku, w jakim ta pozostaje do przełomowego wydarzenia w swym rozwoju, tj. do wystąpienia objawów wewnętrznego lub zewnętrznego przeżarcia ścian jajowodu i połączonego z nim krwawienia.
W pewnych i to rzadkich przypadkach ciąża jajowodowa przebiegać może zrazu bez żadnych powikłań. Zatrzymanie miesiączki lub wystąpienie jej z nie- wielkim opóźnieniem lub w postaci poronnej, nudności, wymioty i inne objawy podmiotowe i przedmiotowe zdarzają się także w ciąży prawidłowej, nie uprawniają zatem do wyprowadzania wniosków co do nieprawidłowego umiejscowienia zagnieżdżonego jaja płodowego. Występujące niekiedy bóle w krzyżu lub nad pachwinami – wskutek ucisku rozwijającego się guza jajowodowego na otrzewną lub wskutek rozciągania istniejących zrostów w otoczeniu trąbki – mogą towarzyszyć także powiększaniu się macicy w ciąży normalnej. Bądź co bądź bóle napadowe po stronie lewej lub prawej od macicy w okresie wczesnej ciąży są zawsze wskazaniem do badania ginekologicznego.
Jakkolwiek przerwanie ciąży trąbkowcj występuje z reguły przed końcem trzeciego miesiąca i chora jest już w tym okresie przekonana, że zaszła w ciążę, to jednak wystąpienie krwawienia bywa dla niej niekiedy zupełną niespodzianką, zjawić się bowiem może ono już znacznie wcześniej. W tych przypadkach nieraz nie ma przerwy w miesiączkach, gdyż nieprawidłowe, przypominające miesiączkę krwawienie występuje w okresie odpowiadającym lub nawet poprzedzającym termin pierwszego periodu po zastąpieniu. Zwykle jednak stwierdza się na podstawie wywiadów krócej lub dłużej trwające zatrzymanie się miesiączki.