Naświetlanie lampą kwarcową jest wskazane w krzywicy, niedokrwistości, w stanach osłabienia ogólnego, w okresie rekonwalescencji i w ogóle tam, gdzie konieczne jest wzmożenie sił obronnych ustroju dziecięcego, z wyłączeniem zakażeń gruźliczych, zwłaszcza czynnych.
Technika naświetlań lampą kwarcową jest następująca: dziecko powinno być obnażone i znajdować się w pokoju dostatecznie ogrzanym. Na oczy należy nałożyć ciemne okulary, (dobrze ochraniające przed promieniami pozafiołkowymi. Lampę ustawiamy w odległości 1 m od dziecka, a naświetlać możemy w trojaki sposób:
– 1. Zaczynamy od minuty i codziennie iprzez 7 dni przedłużamy czas naświetlania (z iprzodu i z tyłu). Następnie zarządzamy przerwę dwudniową, po czym naświetlamy w dalszym ciągu już co drugi dzień, przedłużając czas naświetlania każdorazowo o 2 minuty, dochodząc w ten sposób do 2-0 minut (łącznego z obydwu stron — 4-0 minut). Ten sposób naświetlania zalecamy u małych dzieci.
– 2. Zaczynamy od 2 minut z każdej strony (czyli łącznie 4 minuty) i co drugi dzień zwiększamy czas naświetlania o 2 minuty, dochodząc w ten sposób do 2-0-minutowego (łącznie 4-0) naświetlania. Jest to dobry sposób naświetlania dla dzieci starszych, chociaż równie dobry dla dzieci małych.
– 3. Zaczynamy również od 2 minut i zwiększając co drugi dzień o 2 minuty dochodzimy do 1-0 minut. Następnie w dalszym ciągu naświetlamy tylko 2 razy w tygodniu po 1-0 minut, i to przez okres nawet kilku miesięcy. Ten sposób stosujemy wszędzie tam, gdzie chodzi o przedłużone działanie promieni pozafiołkowych. Szczególne znaczenie ma ono w zapobieganiu krzywicy, zwłaszcza w całym okresie późnojesien- nym i zimowym.
Wskazane jest skojarzenie naświetlania promieniami pozafiołkowymi (lampą kwarcową) z promieniami podczerwonymi (lampą Sollux). Takie zespolenie naświetlania upodabnia je do naświetlania naturalnego, tj. słońcem.
Działanie naświetlań, tak słońcem jak i lampą kwarcową, możemy spotęgować kąpielami solankowymi w uzdrowiskach, morskimi, jak również kąpielami solankowymi przeprowadzanymi w domu. Dodatni wpływ kąpieli solankowych polega na tym, że skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie promieni pozafiołkowych.