Powikłaniem długotrwałego leczenia geslagenami, oprócz braku miesiączek, mogą być niekiedy acykliczne krwawienia, spowodowane zmianami zanikowymi w błonie śluzowej macicy. Poza tym jako efekt bezpośredniego działania norsteroidów i ich działania androgenowego występują niekiedy łojotok oraz zwiększenie masy ciała.
W ostatnich latach w leczeniu endometriozy stosuje się danazoi. Oprócz endometriozy lek ten może być stosowany w mastopatiach, a u mężczyzn w leczeniu ginekomastii.
Danazoi stosowany w dużych dawkach (600-800 mg/24 h) wykazuje działanie antygonadotropowe. Dawki takie dają całkowite zahamowanie wydzielania lutropiny, a objawami niepożądanymi są wtedy zwiększenie masy ciała i efekty androgenowe. Danazoi działa szybciej niż norsteroidy, ale skutki jego działania w endometriozie nie są tak trwale jak po stosowaniu gestagenów.
Hiperandrogenizm. Wykorzystanie właściwości antyandrogenowych pozwala zastosować gestageny w leczeniu trądziku, łojotoku oraz hirsu- tyzmu, zarówno pochodzenia jajnikowego, jak i idiopatycznego.
Lekiem o szczególnie korzystnym działaniu jest pochodna 17-hydroksy- progesteronu – octan cyproteronu (Androcur), Z jednej strony, dzięki działaniu antygonadotropowemu, octan cyproteronu hamuje tworzenie androgenów w jajnikach, z drugiej zaś hamuje ich użytkowanie na poziomie narządu docelowego. Polega to na blokowaniu receptorów andro- genowych przez gestagen.
– 17-Hydroksyprogesteron może być stosowany trzema różnymi sposobami. W bardzo silnie zaznaczonym hirsutyzmie stosuje się go doustnie w dawce 50 mg/24 h przez 21 dni. Podczas ostatnich 10 dni należy jednocześnie stosować estrogeny naturalne, najlepiej miejscowo na skórę. Ten sposób podawania leku jest skuteczny i daje mało objawów niepożądanych.