Drożdżowiec

Zwykle zakażenie grzybem Candida albicans zaczyna się od jamy ustnej, skąd grzyby w postaci zarodników mogą dostać się do górnych dróg oddechowych i płuc. Z jamy nosowo-gardłowej zakażenie może się szerzyć i objąć ucho środkowe, a nawet tkankę mózgową. Zwłaszcza u małych niemowląt istnieje duża skłonność do uogólniania się procesu.

Klinika. Drożdżowiec może wywołać zmiany w ustroju o charakterze grzybicy: a) umiejscowionej, b) układowej, c) uogólnionej.

Zmiany na błonach śluzowych, wywołane przez Candida albicans są powierzchowne lub głębokie. Przykładem powierzchownych zm-ian są pleśniąwki (białawe, ostro odgraniczone ogniska w błonie śluzowej). Białawy nalot można zerwać, po czym zostaje' nieznacznie krwawiąca, obnażona powierzchnia. Zmiany te powstają wskutek śródnabłonkowego rozrastania się grzybni, która powoduje oddzielenie się, obumieranie i złuszczanie komórek nabłonka. Pleśniawki występują najczęściej u niemowląt, choć nierzadko spotyka się je w innych okresach życia. Inwazja grzybów na śluzówkę jamy ustnej nie jest bez znaczenia dla niemowlęcia, utrudniając mu ssanie ,i połykanie. Sprawa chorobowa może się rozszerzyć i na przełyk, gdzie niekiedy dochodzi do zupełnego złuszczania się nabłonka i powstania zmian o charakterze pleśniawko- wego zapalenia przełyku. Stan ten początkowo nie daje wyraźnych objawów klinicznych. Płacz w czasie karmienia, zwracanie pokarmu i wymioty, niekiedy z domieszką krwi, oraz niepokój są początkowymi objawami. Pokarm jest zatrzymywany w jamie ustnej, skąd wycieka lub ,,wraca nosem”, gdyż przełykanie jest bolesne. W czasie karmienia występują napady sinicy, uzależnione od zaburzeń zborności połykania.

Na migdałkach mogą powstać naloty, które przypominają naloty błonicze, nie doprowadzają jednak do powiększenia węzłów chłonnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie – medycyna
Zobacz