O znaczeniu tego objawu w ginekologicznym badaniu podmiotowym (wywiady) wspominano już dawniej. W ustępie tym pragnę tylko zebrać szereg szczegółów dodatkowych, ułatwiających w dużym stopniu leczenie i usuwanie ich.
Bóle towarzyszące rozmaitym schorzeniom ginekologicznym występują zwykle w dolnej części brzucha lub w okolicy krzyża, rzadziej umiejscowione są nad pachwiną lub w okolicy kości ogonowej.
Słabe bóle w dolnej części brzucha – pominąwszy cierpienia przewodu pokarmowego lub przewlekłe sprawy zapalne pęcherza moczowego – występują nie tylko w przebiegu zapaleń przydatków, powikłanych zapaleniem otrzewnej, ale i w stanach zapalnych otrzewnej, nie łączących się z zapaleniem jajowodów i jajni- ków. Ropne zapalenia przymacicza – zwłaszcza tylnego – przebiegają również wśród bólów.
Rzadziej towarzyszą bóle zmianom w położeniu macicy (szczególnie jej tyłozgięciu), przy równocześnie istniejących zrostach w jamie Douglasa. Nowotwory i guzy niezapalne rozwijają się przeważnie bezboleśnie, a powstawanie bólów dowodzi w tych przypadkach raczej jakiegoś powikłania (zrosty, uwięźnięcie guza, rozwój guza między blaszkami więzu szerokiego, zajęcie przez naciek rakowy przymacicza, otrzewnej i ucisk na pnie nerwowe). Krwistek pozamaciczny świeży wywołuje również bóle wskutek mechanicznego podrażnienia otrzewnej, które utrzymują się przez czas dłuższy, nawet gdy już minie niebezpieczeństwo skrwawienia – skrzepła i otoczona przez tkankę łączną krewT odgrywa bowiem w tym przypadku rolę ciała obcego uciskającego na otoczenie.