Zakażenia wywołujące drogą pośrednią lub bezpośrednią procesy zapalne części rodnych kobiety można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej należą wszystkie sprawy chorobowe, powstające pod wpływem pospolitych bakterii ropnych. Do drugiej – sprawy wywołane przez zarazki swoiste. Zakażenia objęte tymi grupami mogą przedstawiać się jako: 1) schorzenia ściśle umiejscowione lub też 2) sprawy zapalne rozlane, ogólne.
W celu rozróżnienia ich używamy odrębnych nazw, których zadaniem jest określenie narządu będącego siedzibą sprawy chorobowej oraz podanie rodzaju zakażenia.
Drobnoustroje wywołujące nieswoiste zakażenia części rodnych kobiety można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej należą saprofity, beztlenowe drobnoustroje gnilne, rozwijające się w tkankach martwych, do drugiej drobnoustroje ropotwórcze, przeważnie łańcuszkowce (słreptococci), chociaż mogą to być również gronkowce (staphylococci), pałeczki okrężnicy i in. atakujące tkanki żywe. Właściwie chorobotwórczymi bakteriami są te, które należą do grupy drugiej, gdyż mogą one przenikać do krwiobiegu, wywołując typowe zakażenie. Saprofity działają szkodliwie na ustrój swoimi produktami biologicznymi, które mogą prowadzić do jego zatrucia. Jady wytwarzane przez saprofity, rozwijające się zazwyczaj w miejscowych ogniskach zakażenia gnilnego, mogą ulegać wchłanianiu i wywoływać ogólny odczyn chorobowy.