Okres przekwitania u kobiety cechuje się dość wielką różnorodnością objawów, które można rozpatrywać nie tylko ze stanowiska ginekologa. Jednym z najczęstszych objawów, na który skarżą się kobiety w czasie przekwitania, są zaburzenia naczynioruchowe, powodujące poty, zawroty i bóle głowy, uderzenia krwi do głowy, uczucie ucisku i głuchego bólu w krzyżu, w okolicy serca itp. Zdarzają się również, chociaż rzadziej, dolegliwości jelitowe i zaburzenia czucia. Wskutek osłabienia czynności jajników uzyskują wpływ inne gruczoły wewnętrznego wydzielania, zwłaszcza antagonistyczne, jak np. przysadka mózgowa lub nadnercze. Działanie ich doprowadza do zwiększenia się napięcia układu
Choroby kobiece 5 współczulnego i do zaburzeń w układzie naczynioruchowym. Poważny wpływ nadnercza jako gruczołu dokrewnego powoduje zmiany pod postacią otłuszczenia, podniesienia się ciśnienia krwi i czerwoności twarzy. W okresie tym zmienia się również przemiana materii. Jednym z objawów tych zmian jest zmniejszenie się ilości wapnia we krwi oraz obniżenie się tolerancji na cukier.
Według Bykowa i jego szkoły zaburzenia okresu przekwitania zależą od zachwiania istniejącej w każdym okresie życia człowieka równowagi we współpracy kory mózgowej i ośrodków podkorowych, przy czym jednak kora jako czynnik nadrzędny, przeprowadzający analizę i syntezę bodźców zewnątrz i wewnątrz- pochodnych, działa hamująco na ośrodki podkorowe.