Pojawiają się objawy zaburzeń krążenia: tony serca są głuche, tętno słabo napięte, kończyny są chłodne. We krwi stwierdzamy niedokrwistość niedobarwliwą z leukocytozą i limfo- cytozą sięgającą do 8-0—9-0%.
Objawy hipotrepsji. Przede wszystkim zwraca uwagę wychudzenie dziecka. Niedobór wagi może wynosić od 15 do 25% wagi należnej. Następuje zanikanie tłuszczu najpierw na brzuchu, następnie na kończynach, a w końcu ona twarzy. W lżejszych przypadkach wygląd ogólny i zachowanie dziecka niewiele różnią się od stanu prawidłowego. Jednak podkład tkanki tłuszczowej jest mniejszy, a skóra bardziej wiotka, daje się ująć w cienki fałd grubości mniejszej niż 1, 1V2—2 cm. Dzieciom tym gorzej przybywa na wadze, stolce mogą być częstsze i gorzej strawione. ,
Hipotrepsja może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy (w postaciach cięższych). Niezmiernie ważne jest szybkie opanowanie hipotrepsji, aby nie dopuścić do przejścia w atrepsję.
Leczenie hipotrepsji polega na: 1) zapewnieniu dziecku odpowiedniego pielęgnowania, 2) zwalczaniu współistniejących zakażeń, 3) stosowaniu odpowiedniej diety. Pierwsze dwa punkty zostały omówione w innych rozdziałach.