Wytrzebienia promieniami Roentgena nie stosuje się zasadniczo w okresie dojrzałości płciowej kobiet, gdyż upośledzałoby czynności dokrewne jajników, co nie jest dla ustroju rzeczą obojętną.
Wszelkie inne metody ograniczania płodności kobiet mogą zawieść i okazać się w praktyce nieodpowiednie. Na ogół stosowane dzisiaj metody zapobiegania zajściu w ciążę polegają na: i) stworzeniu sztucznej przeszkody uniemożliwiającej połączenie się plemnika z jajem, 2) użyciu środków plemnikobójczych, 3) spaczeniu fizjologicznego przebiegu stosunku płciowego, 4) wyzyskaniu pewnych spostrzeżeń biologicznych co do prawidłowych zjawisk życiowych ustroju kobiecego.
Ad 1) Spośród środków zapobiegających zajściu w ciążę w sposób mechaniczny wymienić trzeba: a) kondom, b) kobiecy ochraniacz pochwowy, c) ochraniacz na część pochwową w kształcie czapeczki, d) przyrząd?iki wprowadzane do macicy.
Na pierwszym miejscu wymienić trzeba kordom, tj. kaptur na prącie zrobiony z cienkiej gumy lub jelita zwierzęcego. Jest to środek prosty, dobry i względnie pewny, chociaż jego zastosowanie wymaga pewnej techniki. Polega ona na ograniczeniu do minimum niebezpieczeństwa jego przedarcia, co osiąga się przez zwilżenie kor.domu maścią zawierającą ciała plemnikobójcze i pozostawienie między żolędzią a jego zakończeniem wolnej przestrzeni, która chroni kordom przed silnym napinaniem się podczas aktu płciowego. Nie ulega wątpliwości, że spośród środków zapobiegających zajściu w ciążę w sposób mechaniczny jest on jedyny, który nie wymaga poparcia go przez środek inny. Na korzyść jego przemawia i to, że sprawdzenie, czy uległ uszkodzeniu podczas stosunku nie przedstawia żadnych trudrości (przez napełnienie go wodą), co w pewnych przypadkach może ustrzec, przed niespodziankami.